نمایش نوار ابزار

: ایجاد ارتباط و تعامل سازنده نمایندگان ایران با دیگر‌ نمایندگان کشورهای آسیایی باعث تقویت جایگاه ایران در معادلات بین‌المللی خواهد شد.

پنج شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵

هاجر چنارانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به دیدارهای جانبی انجام شده هیئت ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی در کامبوج اظهار داشت: ارتباط و تعمیق رابطه دوستی بین کشورهای حاضر مجمع عمومی بین المجالس آسیایی و همچنین ایجاد تعامل سازنده اقتصادی و فرهنگی با آن‌ها، یکی از هدف‌های اصلی دیدارهای هیئت ایرانی در حاشیه این نشست بود.

وی خاطرنشان کرد:در دیدار با کشورهای چین و روسیه ایجاد روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مورد تاکید دو طرف قرار گرفت و راه‌های ایجاد امنیت پایدار اقتصادی برای سرمایه گذاران دو کشور مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار با هیئت چینی خاطر نشان کرد: چین از دیرباز روابط عمیق و بسیار خوبی با ایران داشته است و در نشست امسال نیز دفاع قاطعی از مواضع و حقوق بر حق جمهوری اسلامی ایران داشت که در دیدار دو جانبه ضمن تشکر از آن‌ها، دو طرف بر تعمیق بیش از پیش این ارتباط تاکید کردند.

چنارانی با اشاره به دیدار با هیئت کشور کامبوج ادامه داد: درخواست این کشور ارتباط فرهنگی با ایران در قالب صنعت توریسم بود که برای این منظور اولین اقدام تاسیس سفارتخانه برآورد شد که امیدواریم مسئولین وزارت خارجه این موضوع را پیگیری نمایند.
وی تاکید کرد: با هیئت کشور ترکیه، دیگر‌ کشور حاضر در نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی نیز دیداری صورت گرفت، با توجه به اتفاق‌های تروریستی و کودتای اخیر در این کشور، نمایندگان ایران بر حمایت از حکومت ترکیه تاکید کردند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تروریسم و مبارزه با این مسئله جهانی، محور اصلی صحبت‌های نمایندگان ایران و ترکیه بود که ایجاد امنیت پایدار در آسیا و خاورمیانه مورد تاکید دو طرف قرار گرفت.

سخنگوی کمیته زنان نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی در پایان با مثبت دانستن نتایج دیدارها تاکید کرد: ایجاد ارتباط و تعامل سازنده نمایندگان ایران با دیگر‌ نمایندگان کشورهای آسیایی یقینا باعث تقویت جایگاه ایران در معادلات بین‌المللی خواهد شد./

مطالب مشابه
دیدگاه ها